COFA Recipients of University Awards

Academy of Distinguished Teachers Members

  • 2017 – Marianne Gedigian, Music
  • 2012 – Andrew Dell’Antonio, Music
  • 2009 – Jeffrey Hellmer, Music
  • 2008 – Adam Holzman, Music
  • 2007 – Ray Sasaki, Music & Franchelle Dorn, Theatre/Dance
  • 2006 – Jill Dolan, Theatre/Dance
  • 2005 – Martha Hilley, Music
  • 2004 – Jerry Junkin, Music
  • 2003 – Judith Jellison, Music
  • 2002 – Susan Zeder, Theatre/Dance
  • 2000 – Linda Henderson, Art/Art History
  • 1999 – Bill Wiman, Art/Art History & Raymond Crisara, Music
  • 1998 – Robert Duke, Music
  • 1996 – Oscar Brockett, Theatre/Dance

Blunk Professorship Recipients

  • 2011 – Andrew Dell’Antonio, Music
  • 1999 – Martha Hilley, Music

Dad’s Fellowship Recipients

  • 2015 – Andrew Carlson, Music
  • 2014 – Leslie Mutchler, Art and Art History
  • 2012 – Lorenzo Candelaria, Butler School of Music
  • 2011 – Byron Almen, Butler School of Music
  • 2010 – Marianne Gedigian, Music
  • 2009 – Lyn Wiltshire, Theatre/Dance
  • 2007 – Robert Carnochan, Music & Andrea Beckham, Theatre/Dance
  • 2006 – Nathaniel Brickens, Music
  • 2005 – Louis Waldman, Art/Art History
  • 2003 – John Yancey, Art/Art History
  • 1992 – Roger Graybill, Music
  • 1991 – Bill Francis, Art/Art History

Hamilton Grand Prize Winners

  • 2015 – Stephennie F. Mulder, “The Shrines of the ‘Alids in Medieval Syria: Sunnis, Shi’is, and the Architecture of Coexistence”, Art/Art History
  • 2013 – Julia E. Guernsey, “Sculpture and Social Dynamics in Preclassic Mesoamerica”, Art/Art History
  • 2008 – Denise Schmandt-Besserat, “When Writing Met Art: From Symbol to Story”, Art/Art History
  • 2004 – Jeffrey Chipps Smith, “Sensuous Worship: Jesuits and the Art of the Early Catholic Reformation in Germany”, Art/Art History
  • 1999 – Linda Dalrymple Henderson, “Duchamp in Context: Science and Technology in the Large Glass and Related Works”, Art/Art History

Regents’ Recipients

  • 2016 – Andrew Carlson, Theatre/Dance
  • 2015 – Christina Bain, Art/Art History
  • 2015 – Rebecca Rossen, Theatre/Dance
  • 2014 – Byron Almen, Music
  • 2014 – Lucien Douglas,Theatre/Dance
  • 2014 – Julia Guernsey, Art/Art History
  • 2014 – Leslie Mutchler, Art/Art History
  • 2013 – Katie Dawson,Theatre/Dance
  • 2012 – Susan Mickey,Theatre/Dance
  • 2012 – Beili Liu, Art/Art History
  • 2011 – Charlotte Canning, Theatre/Dance
  • 2011 – Ann Collins Johns, Art/Art History
  • 2010 – Andrea Beckham, Theatre/Dance
  • 2010 – Fran Dorn, Theatre/Dance
  • 2010 – Judith Jellison, Music
  • 2010 – David Shields, Art/Art History
  • 2009 – Robert Duke, Music
  • 2009 – Linda Henderson, Art/Art History
  • 2009 – Yevgeniy Sharlat, Music

University Cooperative Society Creative Research Award Recipients

  • 2016 – Susan Mickey, Theatre/Dance
  • 2014 – Kirk E. Lynn, Theatre/Dance
  • 2011 – Steven Dietz, Theatre/Dance
  • 2010 – Teresa Hubbard, Art/Art History
  • 2009 – Michelle Habeck, Theatre/Dance
  • 2008 – Michael Smith, Art/Art History
  • 2007 – Troy Brauntuch, Art/Art History
  • 2006 – Jerry Junkin, Music
  • 2005 – Yacov Sharir, Theatre/Dance
  • 2004 – John Yancey, Art/Art History
  • 2003 – Anton Nel, Music
  • 2002 – Kevin Puts, Music
  • 2001 – Adam Holzman, Music
  • 2000 – Thana Lauhakaikul, Art/Art History
  • 1999 – Michael Ray Charles, Art/Art History

 

Page last updated: 2/6/2019