Academy of Distinguished Teachers Members
- 2019 – Julia Guernsey, Art/Art History
- 2017 – Marianne Gedigian, Music
- 2012 – Andrew Dell’Antonio, Music
- 2009 – Jeffrey Hellmer, Music
- 2008 – Adam Holzman, Music
- 2007 – Ray Sasaki, Music
- 2007 – Franchelle Dorn, Theatre/Dance
- 2006 – Jill Dolan, Theatre/Dance
- 2005 – Martha Hilley, Music
- 2004 – Jerry Junkin, Music
- 2003 – Judith Jellison, Music
- 2002 – Susan Zeder, Theatre/Dance
- 2000 – Linda Henderson, Art/Art History
- 1999 – Bill Wiman, Art/Art History
- 1999 – Raymond Crisara, Music
- 1998 – Robert Duke, Music
- 1996 – Oscar Brockett, Theatre/Dance
Blunk Professorship Recipients
- 2011 – Andrew Dell’Antonio, Music
- 1999 – Martha Hilley, Music
Dad’s Fellowship Recipients
- 2022 – John Turci-Escobar, Music
- 2019 – Beili Liu, Art/Art History
- 2015 – Andrew Carlson, Theatre/Dance
- 2014 – Leslie Mutchler, Art/Art History
- 2012 – Lorenzo Candelaria, Music
- 2011 – Byron Almen, Music
- 2010 – Marianne Gedigian, Music
- 2009 – Lyn Wiltshire, Theatre/Dance
- 2007 – Robert Carnochan, Music
- 2007 – Andrea Beckham, Theatre/Dance
- 2006 – Nathaniel Brickens, Music
- 2005 – Louis Waldman, Art/Art History
- 2003 – John Yancey, Art/Art History
- 1992 – Roger Graybill, Music
- 1991 – Bill Francis, Art/Art History
Friar Centennial Teaching Fellowship
- 2015 – Robert Duke, Music
Hamilton Grand Prize Winners
- 2015 – Stephennie F. Mulder, “The Shrines of the ‘Alids in Medieval Syria: Sunnis, Shi’is, and the Architecture of Coexistence”, Art/Art History
- 2013 – Julia E. Guernsey, “Sculpture and Social Dynamics in Preclassic Mesoamerica”, Art/Art History
- 2008 – Denise Schmandt-Besserat, “When Writing Met Art: From Symbol to Story”, Art/Art History
- 2004 – Jeffrey Chipps Smith, “Sensuous Worship: Jesuits and the Art of the Early Catholic Reformation in Germany”, Art/Art History
- 1999 – Linda Dalrymple Henderson, “Duchamp in Context: Science and Technology in the Large Glass and Related Works”, Art/Art History
Regents’ Outstanding Teaching Award Recipients
- 2021 – Nathaniel Brickens, Music
- 2019 – Charles Anderson, Theatre/Dance
- 2016 – Andrew Carlson, Theatre/Dance
- 2015 – Christina Bain, Art/Art History
- 2015 – Rebecca Rossen, Theatre/Dance
- 2014 – Byron Almen, Music
- 2014 – Lucien Douglas,Theatre/Dance
- 2014 – Julia Guernsey, Art/Art History
- 2014 – Leslie Mutchler, Art/Art History
- 2013 – Katie Dawson, Theatre/Dance
- 2012 – Susan Mickey,Theatre/Dance
- 2012 – Beili Liu, Art/Art History
- 2011 – Charlotte Canning, Theatre/Dance
- 2011 – Ann Collins Johns, Art/Art History
- 2010 – Andrea Beckham, Theatre/Dance
- 2010 – Fran Dorn, Theatre/Dance
- 2010 – Judith Jellison, Music
- 2010 – David Shields, Art/Art History
- 2009 – Robert Duke, Music
- 2009 – Linda Henderson, Art/Art History
- 2009 – Yevgeniy Sharlat, Music
University Cooperative Society Creative Research Award Recipients
- 2019 – Charles Anderson, Theatre/Dance
- 2018 – KJ Sanchez, Theatre/Dance
- 2016 – Susan Mickey, Theatre/Dance
- 2014 – Kirk E. Lynn, Theatre/Dance
- 2011 – Steven Dietz, Theatre/Dance
- 2010 – Teresa Hubbard, Art/Art History
- 2009 – Michelle Habeck, Theatre/Dance
- 2008 – Michael Smith, Art/Art History
- 2007 – Troy Brauntuch, Art/Art History
- 2006 – Jerry Junkin, Music
- 2005 – Yacov Sharir, Theatre/Dance
- 2004 – John Yancey, Art/Art History
- 2003 – Anton Nel, Music
- 2002 – Kevin Puts, Music
- 2001 – Adam Holzman, Music
- 2000 – Thana Lauhakaikul, Art/Art History
- 1999 – Michael Ray Charles, Art/Art History
Page last updated: 07/21/2022